Obrábění pro stavebnictví

Obrábění součástí pro stavebnictví, ať už jde o manipulační a přepravní zařízení nebo stavební materiály, je vysoce náročné pro všechny prvky v dodavatelském řetězci a určení správného stroje pro každou aplikaci je klíčové.

Výkonnost a výkon jsou klíčovými kritérii pro stroje provozované ve stavebnictví, ať už jde o výrobu dílů pro manipulační a přepravní techniku, jako jsou rypadla a bagrové nakladače, či potrubí a trubky používané při výstavbě budov.

Těžké obrábění

Těžké obrábění

Stroje s kuželem č. 50 a vysokým kroutícím momentem se vyznačují zvyšující se poptávkou, protože toto odvětví hledá stroje, které dokážou spojit výkon s přesností. Stroj Mazak VTC-800/30HD „pro těžké obrábění“ je variantou velmi úspěšné řady strojů VTC-800 s kuželem č. 50. Verze HD pro těžký provoz poskytuje ideální platformu pro obrábění obtížně obrobitelných materiálů kombinující konstrukci stroje optimalizovanou pro vysokou stabilitu s vysoce tuhým vestavěným vřetenem a nabízí tak možnosti obrábění nejlepší ve své třídě.

Pro zajištění vynikajících rychlosti odebírání kovu a zamezení případného chvění se stroj VTC- 800/30HD vyznačuje novou vysoce tuhou konstrukcí sloupku, unašeče a ložete stroje navržené tak, aby mohl stroj poskytovat celý svůj výkon bez chvění či ztráty přesnosti. Konstrukce tohoto vysoce výkonného stroje byla navržena pro zajištění prvotřídní statické a dynamické tuhosti, která umožňuje stroji HD poskytovat vyšší úrovně kroutícího momentu vřetene a výkonu požadované kuželem č. 50.

Stroj Mazak navržený a vyrobený s vřetenem o otáčkách 10 000 ot/min poskytuje nepřetržitý výkon 22 kW a krátkodobý kroutící moment 302 Nm. Ve výrobě kombinuje tento stroj živost s výkonem a poskytuje rychlý posuv 50 m/min v osách X,Y a Z, zrychlení 0,5 g a čas mezi třískami 5,7 sekundy. Standardně je dodáván s 36 nástroji.

ŘEŠENÍ PRO VELKÉ SOUČÁSTI

Velké součásti

V rámci stavebnictví je stále významnější role, kterou může hrát automatizace při zvyšování produktivity výroby. Stroj QUICK TURN NEXUS 450-II je například schopen obrábět velké součásti délky až dva metry, což snižuje nutnost ruční manipulace při nakládání a vykládání obrobků. Ovšem značných vylepšení v účinnosti, včetně možnosti bezobslužného provozu, lze dosáhnout jednoduchým a přesto inovačním robotickým nakládáním a řešením manipulace s materiálem.

Velké součásti, včetně hnacích sestav a konstrukčních dílů, jako jsou korečkové kolíky, vyžadují velké obráběcí schopnosti. Vodorovné obráběcí centrum Mazak HCN-6800 má maximální průměr obrobku 1 050 mm s maximální výškou obrobku 1 300 mm. Výkon je zajišťován vřetenem s kuželem 50 a otáčkami 10 000 ot/min, které je kombinováno s tuhou konstrukcí stroje a tento stroj je tedy ideální pro těžké obrábění, jakož i pro vysoce přesné obrábění načisto.

 

SCHOPNOSTI UPÍNÁNÍ NÁSTROJŮ A OBROBKŮ

Schopnosti upínání nástrojů a obrobků

Schopnosti upínání obrobků a nástrojů různých velikostí jsou pro uživatele strojů ve stavebnictví také velmi důležité. Stroj HCN-5000/50 v sobě kombinuje obě tyto schopnosti a umožňuje vysokorychlostní obrábění více obrobků, které mohou být nasazeny do velkých přípravků s více obráběnými plochami. Tento stroj je vybaven výkonným vřetenem s otáčkami 10 000 ot/min a kuželem č. 50, které je schopno obrábět široký rozsah obrobků a materiálů.


Schopnost soustružení velkých obrobků je pro stroje pracující ve stavebnictví také důležitou vlastností. Mazak MEGATURN je vertikální CNC soustružnické centrum určené pro řezání velkých obrobků při vysokém zatížení. Například centrum MEGATURN 1600 má maximální obráběcí průměr 1 650 mm a maximální obráběcí výšku 900 mm a je spojeno s hlavním motorem o vysokém kroutícím momentu a tuhou revolverovou hlavou pro 12 nástrojů.  Aby byla maximalizována pružnost, může centrum MEGATURN obsahovat také volitelný automatický zásobník nástrojů, které se vyměňují  na revolverovou hlavu stroje, což automaticky zvyšuje rozsah aplikací a zkracuje dobu nastavování.

 

ŘEZÁNÍ STAVEBNÍCH TRUBEK A POTRUBÍ

Trubky a potrubí

Trubky a potrubí jsou běžnými součástmi stavebních konstrukcí a v posledních letech se velice oblíbeným strojem pro tento druh použití stal stroj Mazak 3D FABRI GEAR. Stroj Fabri Gear je zvláště navržen pro vysoce přesné 3D laserové řezání složitých nebo zalomených konfigurací dlouhých trubkových a konstrukčních materiálů. Laserový řezací stroj je vybaven 3D řeznou hlavou, která umožňuje pohyb v pěti různých osách, což zajišťuje přesné řezání jak uzavřených, tak otevřených profilů.

A co je nejdůležitější, 3D hořák poskytuje špičkové úrovně přesnosti ve svém oboru prostřednictvím vertikálního řezání, což umožňuje vyrovnání kovových trubek navzájem proti sobě, aniž by vznikly jakékoliv mezery. Tím se omezuje nutnost použití přípravků pro přidržování řezaného kovu před svařováním na místě, což přináší výhodu rychlejších časů svařování a větší pevnosti svaru. Společnost Mazak odhaduje, že trubku řezanou strojem 3D FABRI GEAR lze svařit a namontovat až dvakrát rychleji než trubku řezanou běžným způsobem.

Laserový řezák je určen pro automatické řezání jakéhokoliv tvarovaného materiálu, od kulatých trubek po trubky čtvercového, obdélníkového a trojúhelníkového profilu, a je vybaven čtyřčelisťovým systémem, který zamezuje v chvění a zajišťuje vysoce přesné řezání. Kromě toho umožňuje automatická středicí svorka rychlé nastavení bez nutnosti změny při přechodu z trubky čtvercového profilu na kruhový nebo trojúhelníkový profil.

Stroj 3D FABRI GEAR je ideální pro řezání dlouhých a těžkých trubek používaných ve stavebním průmyslu, jako jsou konstrukce budov, vytápěcí a ventilační systémy, spolu se strojními aplikacemi, včetně jeřábů a zemědělských strojů. Stroj 3D FABRI GEAR se konkrétně používá v řadě vysoce prestižních projektů, včetně okruhu pro závody formule 1 Yas Marina v Abu Dhabi, národního fotbalového stadiónu v polském Gdaňsku a Sky Tree v Tokiu, nejvyšší vysílací věže na světě.

Rozsah různých výrobků obráběných pro stavební odvětví je ohromný, ale společné vlastnosti požadované od strojů je schopnost výroby náročných součástí, a to rychle a s vysokou přesností. Doporučujeme obrátit se na dodavatele strojů, který může nabídnout potřebnou šířku strojů a podpory, což vám umožní zvolit si to nejlepší řešení obrábění a automatizace pro vaše konkrétní požadavky.