Mazak na trh uvádí nové 3D laserové obráběcí centrum určené pro řezání trubek a profilů malých průměrů

Společnost Yamazaki Mazak představuje nové 3D laserové obráběcí centrum navržené speciálně pro vysokorychlostní řezání trubek a profilů malých průměrů ve velkých sériích.

Nové kompaktní laserové obráběcí centrum FT-150 má ergnomickou konstrukci s prostorem pro obsluhu stroje, zakládání a vykládání materiálu na téže straně.

FT-150 FIBER vybavený rezonátorem o výkonu 3 kW může zpracovávat materiál o délce až 6500 mm, hmotnosti polotovaru 150 kg a maximálním průměru 152,4 mm. K dispozici je opce obrábění 8000 mm s hmotností až 180 kg.

Na stroji lze zpracovávat širokou škálu materiálů používaných v architektonickém, stavebním, automobilovém a nábytkářském průmyslu včetně konstrukčních ocelí, nerezové oceli, mědi, mosazi i hliníku.

Laser FT-150 FIBER je navržen pro maximální produktivitu. Může vykonávat více procesů včetně řezání, závitování, vrtání a flowdrillu, což snižuje neproduktivní časy a odstraňuje operace jako vysekávání, externí závitování a odstraňování otřepů. Výjimečné výkony stroje jsou dané vysokými řeznými rychlostmi vláknového laseru spojené se zrychlením a rychlostí indexování.

Produktivita je dále vylepšena díky velkokapacitnímu zakladači materiálu, do kterého je možné založit polotovary o hmotnosti až čtyři tuny, což po velmi dlouhý čas umožňuje nepřetržitý provoz. Vykládání obrobků z FT-150 FIBER může probíhat různými způsoby, od standardních řešení po automatické třídicí systémy pro efektivní velkoobjemovou a opakující se výrobu. Stroj je schopen vykládat hotové díly délky až 3000 mm (volitelně 4500 mm) do obrobkových zásobníků, nebo prostřednictvím volitelného dopravníkového pásu. Třídicí systém může třídit a vykládat malé, střední a velké obrobky ve čtyřech různých oblastech.

FT-150 má také řadu funkcí, které zajišťují přesné a vysoce kvalitní řezání. Patří mezi ně další osa U v řezné hlavě, která usnadňuje dělení materiálu ultra vysokou rychlostí a naklápění řezné hlavy umožňující vysoce přesné pálení úkosů.

Vysoké přesnosti řezu je docíleno též díky "Optické detekci sváru“, která využívá vysoce výkonný software pro analýzu kamerového obrazu k detekci svarových švů trubkek z důvodu stanovení požadované radiální polohy obrábění, zatímco „Lokace středu obrobku“ detekuje jakékoliv průhyb a zkroucení polotovarů a před samotným řezem automaticky provede potřebné úpravy.

Do další výbavy stroje patří podpěry pro dlouhé obrobky, které zabraňují průhybu v průběhu řezání a funkce ‘Ochrany před vnitřním rozstřikem" chránící před poškozením vnitřní povrch obráběného materiálu. K dispozici je také otočné nástrojové vřeteno s ATC pro vrtání, závitování otvorů a termální vrtání.

FT-150 FIBER je také vybaven celou řadou automatických funkcí včetně čištění trysky a její kalibrace, což vede k dalšímu zvýšení výrobní produktivity.

Mazak inovativní CAD / CAM FX-TUBE umožňuje snadnou integraci časových studií a spotřeby do zákaznického ERP systému, zatímco importování a editace 3D dat značně zkracují dobu přípravy a prodlev. Celkovou produktivitu dále zvyšuje NC řízení MAZAK FX, které zahrnuje důležité funkce jako je Rychlý restart programu, možnost plánování pomocí QR kódů generovaných v FX TUBE a prohlížeč databáze řezných podmínek stroje.

Pan Gaetano Lo Guzzo, ředitel evropského prodeje laserů, řekl: „Nový FT-150 FIBER dále rozšiřuje naši produkci výroby vláknových laserových řezacích strojů o zařízení specializující se na řezání malých 3D průměrů obrobků s vysokou rychlostí a přesností řezů. Stroj v sobě kombinuje výjimečnou produktivitu vláknového rezonátoru, ultra rychlost řezání, schopnost stroje provádět více různých operací a automatizaci nakládání a vykládání obrobků. FT-150 FIBER je ideální pro výrobce, kteří chtějí udělat krok vpřed v jejich možnostech laserového zpracování.“