Společnost Yamazaki Mazak otevírá muzeum obráběcích strojů

Společnost Yamazaki Mazak otevírá Muzeum obráběcích strojů Yamazaki Mazak ve městě Minokamo v Japonsku a vzdává tak hold technologii obráběcích strojů a dalekosáhlému dopadu, jaký má na každodenní život.

Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno na konci roku 2019 u příležitosti stého výročí založení společnosti a vyzdvihuje klíčový vliv, který měla společnost Mazak na vývoj strojních technologií.

Návštěvníci uvidí širokou škálu obráběcích nástrojů z období od 18. století až do současnosti, které dominuje konektivita a automatizace. Také budou mít příležitost prohlédnout si automatickou výrobní linku využívající inovativní technologii IoT k výrobě součástí výrobních strojů. Expozice návštěvníkům připomene technologické pokroky, kterých bylo dosaženo, ale slouží také jako inspirace pro novou generaci inženýrů a designérů průmyslových strojů.

Zároveň neopomíná zdůraznit zásadní roli obráběcích strojů, bez nichž by nebylo možné vyrábět díly pro klíčové stroje v nesmírně důležitých průmyslových odvětvích, jako je letecký a kosmický průmysl, medicína a výroba automobilů. 

Na výstavě nechybí také několik funkčních historických obráběcích strojů a nástrojů, které byly ve své době nepostradatelné například při výrobě automobilů, letadel nebo parních vlaků. Tyto stroje a exponáty byly pracně restaurovány ve spolupráci s výrobci z celého světa a návštěvníkovi poskytnou vhled do spousty různých průmyslových oborů a jejich dědictví. Výstava dále vyzdvihuje nepřehlédnutelný přínos obráběcích strojů pro inovace a technologický pokrok, kterého bylo v těchto oborech dosaženo. Nechybí ani vzdělávací prostor, kde si děti mohou vyzkoušet výrobu v praxi a prozkoumat techniku zblízka.

Stavba muzea proběhla s ohledem na udržitelnost. Je umístěno 11 m pod povrchem v rekonstruované továrně, ve které se montují laserová obráběcí centra Mazak, a teplota je v ní regulována pomocí geotermální energie. Spotřeba elektrické energie na vytápění a klimatizaci muzea je proto mnohem nižší, než by tomu bylo u nadzemní budovy srovnatelných rozměrů.

Richard Smith, výkonný ředitel evropské skupiny Yamazaki Mazak, řekl: „Obráběcí stroje jsou absolutně nezbytnou součástí výrobních procesů po celém světě, a proto jsou důležité i pro každodenní život. Muzeum obráběcích strojů Yamazaki Mazak je vhodnou připomínkou toho, jak velkým přínosem jsou tyto stroje pro technologický pokrok a jaký vliv mají na společnost jako celek.

Obráběcí stroje se většinou používají jenom pro průmyslovou výrobu v továrnách, a tak obyčejný člověk ani nemusí vědět o tom, že existují a jak jsou důležité. V tomto unikátním muzeu, které bylo otevřeno u příležitosti stého výročí naší společnosti, chceme budoucím generacím ukázat důležitost obráběcích strojů a zásadní vliv, který společnost Mazak měla na vývoj technologií, na nichž jsou tyto stroje založeny.“