Nástup změn v odvětví forem a razníků

Odvětví forem a razníků vyžaduje široký rozsah obráběcích řešení ke splnění výzev kladených jeho zákaznickou základnou. Zkoumáme specifické výzvy obrábění, kterým čelí výrobci forem a razníků, a nabízíme některá řešení.

Odvětví forem a razníků je dobrým barometrem celkového zdraví výrobního sektoru a slouží takto různým průmyslovým trhům. Toto odvětví, které pokrývá vše od lisovacích forem až po výrobu lisovacích nástrojů a přípravků, je klíčovým dodavatelem prakticky pro všechny aspekty průmyslu, od letectví a kosmonautiky a farmaceutického průmyslu přes automobilový průmysl po výrobu a zpracování potravin a nápojů.

Trh forem a razníků je náročný na své obráběcí stroje a nástroje, zejména u svých frézovacích aplikací. V posledních měsících se v tomto odvětví stále více využívá potenciál technologie SMOOTH společnosti Mazak, zejména mnoho inteligentních funkcí, které lze používat. Například pětiosá varianta technologie SMOOTH a SMOOTHX MAZATROL se vyznačuje řadou nových programovacích funkcí MAZATROL, jako např. inteligentní frézování kapes, které může snížit dobu obrábění až o 60 % v porovnání s tradičními trasami posouvání nástrojů. Programy s jemným krokem, jako např. obrábění razníků/forem libovolného tvaru, využívají také nové funkce, jako např. plynulé řízení v rozích, proměnné řízení zrychlení a řízení plynulého obrábění, a to vše zkracuje doby cyklů.

STABILITA STROJE

Stabilita stroje

Jedním z klíčových faktorů výrobců forem a razníků při volbě stroje je stabilita stroje, aby byla zajištěna vysoká přesnost a obrobitelnost, zejména u velkých obrobků.

Vertikální obráběcí centra Mazak řady FJV mají vysoce tuhou konstrukci, která nabízí přesné řezání společně s produktivitou, která je zajištěna platformami vřetene s kuželem č. 40 i 50. Centrum FJV si stále více volí výrobci forem a razníků zabývající se intenzivním obráběním díky jeho stabilitě a širokému rozsahu velikostí strojů.

Například model FJV-250 II s kuželem 40 se vyznačuje konstrukcí s dvojitým sloupkem, který se svým hlavním vřetenem s otáčkami 12 000 ot/min podporuje tuhost a přesnost během obráběcích operací. A co je zvláště důležité, všechny stroje řady FJV jsou vybaveny řadou inteligentních obráběcích funkcí, včetně inteligentního výkonného vřetene, aktivního řízení vibrací a inteligentním tepelným štítem, které podporují výkon a obráběcí přesnost.

ŘEŠENÍ VELKÝCH PRACOVNÍCH ROZSAHŮ

Velké pracovní rozsahy

Velikost pracovního rozsahu je kriticky důležitým faktorem ve výběru stroje pro odvětví forem a razníků a řada strojů HCN se z tohoto důvodu stává stále oblíbenější. Řada HCN v sobě slučuje velké velikosti palet s vysoce tuhou konstrukcí a je tedy schopna zvládat výkony vřetene s kuželem č. 40 nebo 50.

Velikost palet sahá od 400 mm2 po 1 250 mm2 a všechny stroje jsou vybaveny vnitřním chlazením kulového šroubu pro zajištění vynikající tepelné stability během dlouhých obráběcích cyklů. Podobně jako FJV je stroj HCN-5000 vybaven řadou inteligentních funkcí, včetně aktivního řízení vibrací, plynulého řízení v rozích a plynulé obráběcí konfigurace, a to vše zajišťuje nepřekonatelnou přesnost během frézovacích operací prováděných výrobci forem a razníků.

ŘEZÁNÍ SLOŽITÝCH POVRCHŮ

Složité povrchy

Schopnost obrábět složité povrchy s vysokým stupněm přesnosti je pro odvětví forem a razníků velmi důležitá. Simultánní pětiosé obráběcí centrum VARIAXIS řady "i" provádí obrábění více povrchů na obrobcích v jediném nastavení, což z něj činí ideální řešení pro složité povrchy požadované výrobci forem a razníků.

Například VARIAXIS i-600 s technologií Smooth je pětiosé obráběcí centrum MAZAK poslední generace určené pro obrábění více povrchů zajišťující zkrácení procesu, vysokou přesnost a nepřekonatelnou ergonomii stroje s velkým rozsahem obrábění. Tento stroj má maximální otáčky vřetene 12 000 ot/min s volitelnou možností 18 000 a 30 000 ot/min. Centrum VARIAXIS i-600 je k dispozici i s CNC SIEMENS SINUMERIK 840D sl pro ty uživatele stroje, kteří mají standardně zavedené řízení Siemens.

Výroba nástrojů vyžaduje rozličné frézovací funkce. Svislé obráběcí centrum VARIAXIS j-500 je nákladově efektivní možností pro tento druh prací a nabízí efektivní obrábění dílů s více povrchy a zpracování při jednom nastavení zajišťované rychlými vysoce tuhými vřeteny spolu s vysoce přesným a tuhým otočným/sklopným stolem. Tento stroj zvládá všechny procesy od vstupu surového materiálu až po konečné obrábění, aby se dosáhlo významného zkrácení doby mezi objednáním a dodáním a zvýšení přesnosti obrobku díky odstranění potřeby několika nastavování.

Šířka aplikací vyžadovaných v odvětví výroby forem a razníků nevyhnutelně znamená, že jednotlivé aplikace požadují specifické schopnosti stroje. Rozdíl mezi obráběním formy pro automobilový průmysl a formy na plastovou měkkou láhev na pití je ohromný a vyžaduje vysoce rozdílné stroje pro provedení úkolu. Naším doporučením je spojit se s dodavatelem strojů, který může nabídnout řadu strojů a aplikační podporu a který vám umožní vybrat si to nejlepší obráběcí řešení.