TECHNOLOGIE PRO MISTRY HORKÉHO TVÁRENÍ

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Zhruba 220 zaměstnanců společnosti Weba Olomouc se věnuje přede-vším horkému tváření, ale také vývoji a výrobě náročných lisovacích a tvářecích nástrojů pro strukturní díly s maximální pevností.

„Jsme nástrojárna a hlavním těžištěm naší produkce jsou nástroje hor-kého tváření,“ seznamuje nás s provozem firmy Jan Stukbauer, finanční ředitel. „Našimi zákazníky jsou renomovaní výrobci v rámci automobi-lového průmyslu na všech kontinentech, aŸ už pímo automobilky, ‹i jejich subdodavatelé. A samozřejmě je naším zákazníkem i mateřský kon-cern Mubea.“

Kromě vlajkové lodi – horkého tváření, však k tomu, co Weba svým zákazníkům nabízí, obecně patří nástroje pro tváření (pochopitelně i pro tváření za studena), jejich výroba i vývoj a odladění. Aktuálně i la-serovací přípravky, měřicí přípravky a podobně. Prostě vše, co je k tvá-ření třeba.

„Právě nyní zde máme celou řadu projektů pro BMW,“ pokračuje Jan Stukbauer. „A zajímavostí je, že realizujeme také sériovou výrobu elekt-romobil Porsche Taycan, kterého se v roce 2020 prodalo neuvěřitelných 20 015 kusů, čímž se stal jedním z nejprodávanějších modelů legendární německé značky. A právě u nás v Olomouci se horkým tvářením vyrábějí dva díly jeho karoserie."

Přečtěte si více