HOSPODÁŘSKÉ KRIZE JE POSILUJÍ

V Chrástu u Plzně se nachází renomovaná strojírenská společnost Baumruk & Baumruk, vyrábějící součásti dle výkresové dokumentace zákazníka ze segmentu stavebních a výrobních strojů, drážních vozidel, nebo třeba i nemocničního vybavení. Proto musejí disponovat širokým spektrem technologií – od laserového zpracování plechů, ohýbání trubek přes robotické svařování, třískové obrábění až po povrchové úpravy. A k tomu připočtěme plně vybavené měřicí středisko, skladové systémy a vlastní konstrukci. Na rodinnou firmu o 100 zaměstnancích velmi rozsáhlé odborné kompetence.

Naposledy jsme čtenářům MM Průmyslového spektra přinesli reportáž z této výrobní společnosti na podzim roku 2019. Tehdy jsme hovořili o cestě, kterou absolvoval zakladatel společnosti Josef Baumruk, o následném převzetí řízení firmy v roce 2006 jeho synem Martinem a o tom, co jej všechno, včetně překonání hospodářské krize, čekalo. Z té vyšli posíleni, investovali do nových technologií, které jim otevřely dveře k zakázkám pro renomované zákazníky. Blíže jsme se tehdy věnovali právě laserovým technologiím od společnosti Mazak.

Přečtěte si více

Zkušenosti s laserovou technologií se zde datují již od roku 2007. Ale první laserové centrum od společnosti Mazak pořídili v roce 2015, bylo o výkonu 3 kW. Hned o rok později následovalo další, výkonnější 6kW centrum. Jelikož byl slabší stroj svým výkonem již nedostačující, po třech letech jej nahradili též 6kW laserem, který se stal „parákem“ svého o dva roky staršího, stejně výkonného, „sourozence“. Z důvodu nárůstu výroby pak bylo pořízeno další 6kW centrum, a to v roce 2021. Tak by šla stručně shrnout tehdejší cesta vývoje laserových technologií ve firmě Baumruk & Baumruk.

Po dvou a půl letech, převážně nelehké doby kulminující postupnou krizí v průmyslu a její kontinuální transformace do eskalujících důsledků zaviněných šířící se pandemií covidu po celém světě, se průběžně v hovorech se zástupci společnosti Mazak doslýcháme o poznání, že navzdory složité situaci jejich zákazníci investují do pořizování nových technologií. Chrástecká firma není výjimkou.
Hovoříme s Ing. Martinem Baumrukem, jednatelem rodinné firmy Baumruk & Baumruk, Miroslav Burdějem, vedoucím zdejšího oddělení pro zpracování plechů, a Petrem Halmem, obchodním zástupcem společnosti Yamazaki Mazak Central Europe zodpovědným za laserové technologie.